GROSICS ALAPÍTVÁNY ALAPÍTÓ OKIRAT ALAPÍTÓNK TÁMOGATÓINK ÉS PARTNEREINK JOGI NYILATKOZAT ADATVÉDELEM

Kezdőlap   Archívum   Iskoláink   Edzések   Edzőink   Jelentkezés   Kapusaink   Galéria   Kapcsolat

Alapítónk

GROSICS GYULA

Teljes név: Grosics György Gyula

Születési dátum: 1926. február 4.
Születési hely: Dorog, Magyarország
Halálozási dátum: 2014. június 13. (88 éves)
Halálozási hely: Budapest
Állampolgárság: magyar
Becenév a sportsajtóban: Fekete párduc
Poszt: kapus

Grosics Gyula tizenhárom évesen, a Dorogi AC csapatában kezdte sportpályafutását, amely meglehetősen érdekes körülmények közepette indult. A dorogi futballcsapat 1940-ben az éppen soron következő idegenbeli bajnoki mérkőzésre igyekezett indulásra készen, amikor kiderült, hogy nem áll a csapat rendelkezésére kapus, ugyanis a háború miatti állandó harckészültség következtében a sorköteleseket egész hétre a laktanyákba vezényelték és csak hétvégére kaptak kimenőt. Az akkori dorogi sportolók közül többen, köztük a labdarúgócsapat mindkét kapusa érintett volt. Korábban minden mérkőzésre elengedték őket, azonban azon a hétvégén egyikük sem térhetett haza. A csapatnak már indulnia kellett volna. Több játékos már fenn ült a teherautón, amely szállította őket, miközben a fiatal Grosics a szokásos vasárnap délelőtti istentiszteletre indult, de a templom előtt betért a sporttelepre. A későbbi kapuslegendát szülei papnak szánták, aki az egyházi elfoglaltságok mellett a dorogi utánpótláscsapat tagja is volt, és ha csak tehette, idejét a sporttelepen töltötte. Gyakran volt labdaszedő is a felnőttek edzésein és mérkőzésein, így nem volt teljesen ismeretlen a felnőtt csapat tagjai és vezetői előtt. Az idő sürgette már a csapatot és jobb híján az arra tévedt Grosics személyén tűnődtek, aki még csak 15 éves volt, amikor Pfluger Dezső, aki a humornak sem volt soha híján, leszólt a teherautó platójáról: “Ha nincs pap, jó a ministráns is!” Velős megállapításában minden benne volt, ugyanis Papnak hívták a dorogiak első számú kapusát, Grosics pedig ministráns volt a dorogi templomban. Az ifjú doroginak azonban nem csak a kora okozott nem kis fejtörést a vezetőknek, hanem Grosics nem rendelkezett különösebb hálóőri múlttal, vagy tapasztalattal, mindössze halvány emlékük volt az edzőknek és a játékosoknak arról, hogy ez a fiú fürge és jól mozog. A vezetőedző magára vállalta a teljes felelősséget Grosics bevetéséért, amiről biztosította a frissen a felnőtt csapatba avanzsált új kapust is. Bár Grosics lelkiismeretes fiatal volt, a dorogi nagy csapat hívására nem tudott nemet mondani. A mesébe illő történet azzal teljesedett ki, hogy a dorogiak biztos győzelmet arattak. Azonban nem csak a bajnoki pontok gazdagították a csapatot, hanem innentől fogva egyben elindult Grosics Gyula páratlanul sikeres labdarúgó-kapus pályafutása is. Ennek a képtelennek tűnő történetnek köszönhető, hogy Grosicsból sportoló és nem lelkész lett, amelyben Pfluger “Fifa” is nem kis mértékben játszott szerepet.

1943 és 1947 között volt a Dorogi AC játékosa. Csapatával 1944-ben imponáló eredménnyel nyerték a bajnokságot a Nemzeti bajnokság harmadik vonalában. Ugyan ebben az évben a Magyar Kupában elődöntős, 1945-ben pedig a sikeres osztályozóval az NB I-be jutottak. Az 1945-1946-os évadban újonc létükre a 12. helyen végeztek az eredetileg 28-as mezőnyben. A következő évadban azonban szerencsétenül kiestek az első osztályból, miután a Győrrel pontazonossággal végeztek, de jobb gólaránnyal a zöld-fehérek maradhattak benn az NB I-ben. 1947-től a MATEOSZ illetve Teherfuvar hálóját őrizte. 1950-ben került a kor sztárcsapatához, a Budapesti Honvédhoz, amely akkoriban az Aranycsapat legendás játékosainak a gyűjtőhelye volt.

Az 1954-es berni csatavesztés után a harag őt is utolérte. Máig tisztázatlan okokból hazaárulással vádolták, s kis híján a börtönben végezte. Pestről száműzve ugyan, de a Tatabánya kapujában folytathatta, ahol 1963-ig játszott. 1964-ben abbahagyta a labdarúgást, mert nem engedték, hogy a Ferencvároshoz igazoljon.

Háromszoros magyar bajnok volt, 390 bajnoki mérkőzésen lépett pályára és 1947 és 1962 között 86 alkalommal volt a válogatott kapusa.

Grosics 86 válogatott szereplését tekintve (amiből 59 barátságos mérkőzésen történt) ritka volt a kudarc: 59 győztes, 14 döntetlen és csak 13 vesztes mérkőzésen védett, összesen 96 gólt kapott, miközben csapata 258 gólt rúgott. Ez meccsenként 1,12 gólt jelent, ami azokban a mainál sokkal gólgazdagabb időkben alacsonynak számít. Először 21 évesen állt a válogatott kapujában, 1947-ben Albánia ellen, utoljára 36 éves korában, 1962-ben (Jugoszlávia ellen).

A helsinki olimpián (1952) a győztes magyar válogatott tagja volt. Három világbajnokságon (1954, 1958, 1962) szerepelt a kifutásairól is híres kapuvédő, ’54ben, Bernben ezüstérmet nyert. Részese volt az évszázad mérkőzésének nevezett 6:3-as londoni diadalnak.

A FIFA statisztikái szerint 1954 és 1962 között Grosics 21 FIFA-tornán rendezett meccsen védte a magyar válogatott kapuját (ebben 15 nyert meccs volt és két döntetlen). A világbajnokságokon játszott 11 meccsen 17 gólt kapott, a hat világbajnoki selejtezőn hatot, az öt olimpián játszott meccsen pedig csak kétszer tudták bevenni a kapuját. A legtöbb gólt (hármat) egy meccsen belül az 1954-es világbajnokság csoportmérkőzésein, a németek ellen játszott találkozón kapta. Grosics 3 gólt kapott az 1962-ben Budapesten Hollandia ellen vívott, döntetlenre zárult meccsen is.

Grosics Gyula nemcsak abban volt úttörő, hogy fekete mezt húzott, hanem abban is, ahogyan kapusként irányította a védelmet, szinte az egész csapatot, ahogyan együtt élt a játékkal, olykor a kapuját messze elhagyva. Szinte negyedik hátvédként szerelt és indította a csapattársakat.

Forrás: wikipédia

Névadónkról pályafutásának néhány emlékezetes pillanatát megörökítő fényképen emlékezünk meg.
Galériánkat ITT tekinthetitek meg.

TÁMOGATÓINK

XV. kerületi Önkormányzat

Hűtéstechnikai Vállalat

Irodai képalkotási eszközök és nyomdai megoldások